Prosta sztuka zwyciężania

Publikacje szkoleniowe
Rick Mckinney

„Prosta sztuka zwyciezania”

opracowal Henryk Jurzak

Cel jest w naszym zasiegu
cel ostateczny
Kiedy lucznik zaczyna swoja dluga podróz na szczyt, poznaje technike lucznicza, doprowadza ja do pewnego poziomu zautomatyzowania i osiaga pewien poziom sportowy. Nastepny obszar wzrostu wyniku sportowego dla lucznika to technologia wytwarzania sprzetu. My wszystko ogólnie przechodzimy, wyposazamy lucznika w coraz lepszy sprzet. Tak my kupujemy, kupujemy, kupujemy! Ale wynik sportowy nie zwieksza sie! Dlaczego?

Jesli ktos kiedys zapytal kogos, dlaczego jestes w lucznictwie? Niejedna szlachetna i wspaniala osoba mówila ” poniewaz ja kocham strzelac, kocham luk i strzale ! „, ale czy jest tak w rzeczywistosci, cieszymy sie lucznictwem? Ile razy widzimy sfrustrowanego lucznika? My strzelamy w luczniczych zawodach ale nie zawsze próbujemy strzelac tak, aby stawac sie zwyciezca. Zwyciezca moze byc definiowany w rózny sposób. Ja definiuje zwyciezce, zostaje nim zawodnik, który zrealizuje jednego dnia zaplanowany, zamierzony cel . To moze byc wygranie jednej konkurencji , pobicie rekordu zyciowego, kontrolowanie emocji, kiedy strzal byl zly, albo praca nad trudnym elementem techniki luczniczej z umiarkowanym sukcesem. My musimy zrealizowac wiele celów po drodze, azeby dojsc do celu ostatecznego, cokolwiek to moze byc .
Kiedy zakladasz cel ostateczny, ty musisz miec cele posrednie. Zalózmy, ze Ty chcesz zostac Mistrzem Olimpijskim, i to jest twoim ostatecznym celem. Poczatek Mistrza Olimpijskiego dla lucznika zaczyna sie, gdy on tego chce. On wraz z trenerem musi zaplanowac strategie. Zasady sa proste: ” ty musisz uczyc sie pelzac zanim ty mozesz chodzic „. Tak ty zakladasz cele, aby byly osiagalne, i gdy cel jest osiagany, wtedy ty umieszczasz inny osiagalny cel i powoli ty wchodzisz do góry twoja droga, twoim sposobem, w góre drabiny sukcesu.
Zalózmy, ze Ty do tej pory strzelales niezle, i ty masz najlepsze wyposazenie, pieniadze, mozesz kupowac najlepszy sprzet i twoja forma jest powyzej przecietnej jezeli nie szczytowa. Ale Ty nie pracowales nad ulepszaniem sie po twoim ostatnim posrednim celu. Ty trenujesz codziennie, ty cwiczysz sie codziennie , twoje wyposazenie jest doskonale, ale tam jest cos brakujacego. W porzadku, Ty musisz robic nastepny krok, Ty musisz znalezc tamto brakujace ogniwo.
Po pierwsze, trzeba uswiadomic sobie, gdzie aktualnie jestesmy w pracy treningowej, na jakim poziomie, przy którym celu posrednim. Czy ty osiagales maksimum twojego potencjalu? Ja mysle ze nie. Uwazam, ze tamten maksymalny potencjal jest tym co ty mozesz robic, a nie co ty faktycznie czynisz. Nastepnie spróbuj zrozumiec dlaczego Ty jestes tam, gdzie Ty jestes. Ty jestes swiadomy twojego trenowania ? To moze byc ulepszane? Ty jestes sklonny zmienic kilka z twoich zwyczajów tak, azeby stac sie lepszym lucznikiem? Ty wiesz, ze kiedy Ty bedziesz sie zamykal w rutynie, to zamykasz sie na klucz przed nowosciami i tracisz mozliwosci poznania nowych i lepszych rzeczy ?
Ogólnie wykorzystujemy procent naszego potencjalu. My rzeczywiscie nie widzimy i nie czujemy wiele z naszego maksymalnego potencjalu, dlatego my nie próbujemy go wykorzystywac. Ale on tam jest. Ty zauwazales, ze kiedy cos przychodzilo latwo, to stawalo sie nudne i stawales sie bardziej leniwy. Jesli wewnetrznie chcesz osiagnac cel i tak dlugo jak Ty bedziesz widzial jakis drobny postep, Ty bedziesz jeszcze mocniej sie motywowal do trenowania.
Kiedy zostanie zrobiona diagnoza i ustalimy gdzie my jestesmy w lucznictwie, wtedy musimy planowac jak robic zmiany, azeby wspinac sie ponad nastepna przeszkoda, aby osiagnac zalozony cel (glówny, posredni, ostateczny).

Pozytywne myslenie

Ogólnie wiadomo, ze kochamy mówic do siebie . Wiele razy w myslach zamiast glosno. Zawodnik robi to bardzo czesto! Badz bardzo troskliwy kiedy Ty mówisz do siebie !
Kiedy ktos bedzie gratulowal Tobie swietnego osiagniecia albo Ty wlasnie strzeliles 56 na koniec 90 metrów i Ty mówisz mu, ze to wlasnie byl traf, fart! To stwierdzenie moze bardzo spustoszyc Twoja samoocene, obraz samego siebie. Samoocena jest obrazem gromadzenia twoich mysli i wzorów jak ty spostrzegasz samego siebie.
Wielu ludzi zwykle mysli w przeczacym udawaniu, pretensji wlasnie z przyzwyczajenia. Na przyklad; ” dobrze, Grzes jest w finale, wiec Ja bede musial pogodzic sie z drugim miejscem, juz i tak osiagnalem wiele! „, albo „Wieje. Jest zle! Mój wynik spadnie, strzaly beda wpadac w prawo na dól, kanal!”, stwierdzenie: ” dobry strzal , kolego ! „, odpowiedz: ” dzieki , ale to bylo traf!” Jak myslisz, jak reaguje twoja wlasna podswiadomosc na Twoje wlasne komentarze? Calkowite zniszczenie! Ty wiesz, ze twoja podswiadomosc nie zna róznicy miedzy rzeczywistoscia a wyobraznia? Podswiadomosc wierzy Tobie, kiedy Ty bedziesz mówil ludziom, ze jestes szczesliwy. Zalózmy, ze Twoje reakcje na torach beda inne. Na przyklad; ” Grzes jest w finale, jest dobry, dla mnie to prawdziwe wyzwanie, ze ja moge strzelac przeciw jednemu z najlepszych!”, albo, „Wieje. Dobrze! Wielu zawodników bedzie sie latwo frustrowalo, a ja wiem, ze umiem strzelac w wietrze!” stwierdzenie: ” dobry strzal, kolego!”, odpowiedz: „dzieki, rzeczywiscie czulem, ze byl dobry!”, zaden tych komentarzy nie jest nieuprzejmy albo prózny, ale jest wynikiem ogromnego zaufania w swoje umiejetnosci i mozliwosci.
Ty wiedziales, ze sama rozmowa jest 60 razy bardziej potezna niz faktyczne doswiadczenie? Ze jezeli Ty czesto mówisz do siebie, ze czujesz sie wielkim zawodnikiem, strzelasz bardzo dobrze, Ty jestes mistrzem, to stanie sie to rzeczywistoscia.
Zauwazales ze podczas jakiegos turnieju luczniczego strzelales dobrze, wtedy nagle miales zly strzal i wtedy zaczynales miec watpliwosci, czy jestes dobry …i bylo po zawodach. Ty czules jak rozpadales sie na kawalki. Móglby byc wtedy inny turniej, kiedy to po nieudanym strzale, zapomnialbys o tym i nastepny strzal oddany by zostal tak jak te pierwsze, doskonale. Mialbys tylko same pozytywne mysli, ufal bys sobie i twój wynik zaczal by sie poprawiac i skonczyloby sie bardzo dobrze.
Jezeli pozbedziesz sie nieprzyjemnego zwyczaju myslenia pesymistycznie i zlego komentowania tak na glos jak i w myslach (nawet w zartach), a zaczniesz komentowac z pozytywnymi stwierdzeniami i myslami, to bedziesz coraz lepszy, nie tylko w lucznictwie, ale we wszystkim co bedziesz robic.
Nie zapominaj – kiedy ty bedziesz myslec pozytywnie, robic pozytywne stwierdzenia, pojawia sie pozytywne obrazy w podswiadomosci, które rozwijaja pozytywne nastawienia i poprawiaja samoocene!
Ile razy skonczyliscie zawody w poczuciu, ze mogliscie strzelic duzo wiecej niz wynosi Wasz rekord zyciowy, czy to FITA, czy odleglosc, czy „rundke”. Ile razy ma sie zaczac wlasnie wielkie strzelanie, powyzej Twojej przecietnej, wtedy akcentuje sie niepokój i umieszcza w twoim wyniku, który spada ponizej twojej przecietnej.
Azeby wydostac sie z tego zamknietego kregu, Ty musisz aklimatyzowac siebie do nowego celu, jakim jest nowy rekord zyciowy. Nie zapominaj, ze podswiadomosc nie zna róznicy miedzy rzeczywistoscia i wyobraznia. Odtad strefa, obszar w którym zwykle strzelacie przecietnie, musisz w umysle byc nowa. Wmówienie sobie, ze twój przecietny wynik faktycznie jest 25 punktów wyzszy niz to rzeczywiscie jest, spowoduje zapadke w podswiadomosci. Wizualnie strzelajac tamte 25 punktów wyzej kazda noc, podswiadomosc uzna, ze tak jest w rzeczywistosci, i nic nie bedzie stalo w Twoim umysle na przeszkodzie, aby faktyczny wynik urzeczywistnic.
Inna technika zblizajaca Ciebie do Celu ostatecznego sa twierdzenia zapisywane na kartkach, na których Ty piszesz specjalne komentarze do siebie i ty czytasz te karty codziennie. Ty mozesz miec zestaw w domu nad Twoim lózkiem tak, ze ty mozesz czytac je rano gdy wstajesz i wieczorem jak idziesz do lózka. Zestaw tez powinien byc w twoim luczniczym pudelku tak, ze Ty mozesz czytac je zanim bedziesz zaczynac trening i po jego skonczeniu. Te karty moga mówic:

• „ja bardzo chce zostac mistrzem w lucznictwie.”
• „ja uzywam wiecej z mojego potencjalu dla sukcesu kazdego dnia.”
• „osiagniecie moich celów bedzie wymagac ogromnej, twardej pracy, ale ja o tym wiem i moge robic to.”
• „ja widze siebie jak osiagam cel za celem. Ja znam dokladnie jakie to uczucie byc zwyciezca.”
• „ja chetnie place cene ciezkiej pracy która jest konieczna do osiagniecia sukcesu, który jest mi przeznaczony.”
• „ja utrzymuje moje cialo w szczytowej formie fizycznej.”
• „Pomylki sa po to, aby uczyc sie jak ich unikac.”
• ” ja moge zostac najlepszy. Ja bede najlepszy.”
• „ja jestem zdolny osiagnac moje cele. Ja wierze ze jestem mistrz.”
• „poniewaz ja koncentruje sie, zawody sa zawsze udane”
• „ja wiernie stosuje, odwzorowuje teoretyczna i praktyczna strone zalozen trenera. Praktyka produkuje zaufanie, a zaufanie przynosi mi odwage.”
• „ja ciesze sie z okazji wystepowania w decydujacych pojedynkach.”
• „ja widze siebie jako zwyciezce i mistrza.”

To sa wlasnie próbki wielu idei i pojec. Pamietaj, slowa to narzedzia. To jak sa uzywane, zalezy czy buduja czy niszcza. Te twierdzace slowa musza byc pozytywne, maja emocjonalny wplyw, sa realistyczne, sa w pierwszej osobie, sa w czasie terazniejszym, i Ty powinienes widziec siebie jakby cel byl juz osiagany.
Jak widac, zmienia to calkowicie Twoje nastawienie, zaufanie i samoocene. Ale stare zwyczaje sa trudne do zmiany a nowe trudno sie rozwijaja. Zabieraj sie do tego powoli i przedstawiaj Sobie codzienny plan dzialania i ja jestem pewny, ze Ty bedziesz osiagal Twoje cele, niewazne jak wielkie!

Zwyciezca w zderzeniu z przegranym.

Zwyciezca zawsze ma odpowiedz; Przegrywajacy zawsze ma problem.

Zwyciezca ma program; Przegrywajacy ma wytlumaczenie.

Zwyciezcy mówia: „robie to dla Siebie”; Przegrywajacego mówia: ” to nie jest moja praca.”

Zwyciezcy widza rozwiazanie kazdego problemu; Przegrywajacy widza problem w kazdej odpowiedzi.

Zwyciezcy mówia: to moze byc trudne, ale jest to mozliwe; Przegrywajacego mówia: to moze jest mozliwe , ale to równiez jest bardzo trudne.

Badz Zwyciezca!!!

Trenuj „krótkimi skokami”

Pewnego razu mysliwy w Indiach dostrzegl wielkiego tygrysa bengalskiego. Zwierze bylo daleko, mysliwy szybko strzelil. Ale on chybil. Szczesliwie dla mysliwego, tygrys takze byl za daleko i gdy skoczyl do mysliwego, tez chybil.
Mysliwy wrócil do obozu i zaczal trenowac strzaly na bliska odleglosc. On byl zdecydowany zawsze byc przygotowanym. Kiedy on wszedl do dzungli nastepnego dnia, pierwsza rzecza, która zobaczyl, byl ten sam tygrys. Poczekal, podszedl blizej i oddal szybki strzal – osiagnal cel.
Tak samo jest z nami i naszym glównym celem. My osiagniemy go tylko poprzez osiaganie celów posrednich. Utrzymuj Twoje oko na twoim glównym celu, ale nie zapominaj, ze droga do niego prowadzi od malego celu do malego celu, krótkimi skokami.
Cyrk, slonie i nasze ograniczenia

Slon, z jego masa i sila, latwo moze przenosic ladunek jednej tony. Ty odwiedzajac cyrk, miales okazje zaobserwowac te ogromne stworzenia stojace spokojnie, podczas gdy uwiazane sa do malego drewnianego slupka.
Dzieje sie to dlatego, ze gdy slon jest jeszcze mlody i slaby, jest on wiazany ciezkim lancuchem do nieruchomego zelaznego slupa. Nawet gdy on próbuje zerwac lancuch i zlamac metalowy slup, jest to niemozliwe. Gdy slon staje sie wielki i silny, on wierzy, ze dopóki widzi slup w gruncie obok niego, dopóty nie moze go wyrwac mimo ze jest z drewna. Dorosli ludzie sa jak slonie w cyrku. Oni sa powsciagliwi w mysleniu, dzialanie ich wynika z nabytych ograniczen. Oni nigdy nie prowadza jakichkolwiek dalszych dzialan poza obszarem ich wlasnych, narzuconych ograniczen.
Jezeli to dotyczy Ciebie i do Twojego zycia. Zdecyduj sie teraz wyrywac z korzeniami slupy, które trzymaja Ciebie. Lam lancuchy zwyczaju.

Stawaj sie nowa Osoba, Ty wiesz co nalezy zrobic! Ty mozesz to zrobic! Zrób To!

Co Ty mówisz sobie ?

Pierwsza przelotna chwila podczas której nowa idea jest poczeta, jest to Decyzja! Co Ty wtedy mówisz do siebie?
Chwytaj idee, mówiac, „ja moge to zrobic pracujac!”. Albo zdus to w sobie przez powiedzenie, „ze jest to niepraktyczne. Równiez trudne. Ja nie mysle, ze to mozna zrobic ” – w tamtej chwili, Ty wybierasz miedzy sukcesem i niepowodzeniem.
Ty pomagasz ksztaltowac zwyczaj albo pozytywnego, albo przeczacego myslenia przez to, co Ty mówisz siebie! Tak, daj sobie szanse. Daj sobie szanse byc twórczym! Ksztaltuj w sobie zwyczaj Pozytywnej Reakcji majacy za soba Pozytywnego Dzialania !

Twój Sukces Albo Niepowodzenie Zalezy od Tego, Co Ty Mówisz Do Siebie!

Kryzys

Najbardziej niepokojace slowo w sporcie. Moze zrobic lucznika bardziej silnym, albo spustoszyc. Ja mam nadzieje, ze Ty rozumiesz, ze kryzysy moga byc lamane i Ty mozesz isc naprzód, znajac siebie bardziej niz kiedykolwiek przedtem .
Po pierwsze, pozwól zdefiniowac slowo kryzys. Jest to okres, gdzie Ty zmieniles cos niemozliwego do szybkiego zidentyfikowania i to przeszkadza Tobie w osiagnieciu zamierzonego celu i powoduje, ze Twój wynik nagle spada ponizej Twojej przecietnej.
Identyfikowanie

Nastepnie Ty musisz zidentyfikowac czy to na pewno jest kryzys?

1.Przegladnij Twoje ostatnie wyniki. Jezeli sa ponizej przecietnej, przez okres paru ostatnich tygodni, wtedy Ty mozesz byc w kryzysie. Uwaznie patrz na swoje wyniki. Najczesciej lucznicy strzelaja rekord zyciowy podczas turnieju i przyjmuja ze jest to nowa przecietna. Ty musisz patrzec na Twoja przecietna obiektywnie i uwaznie. Zbierz wyniki z turniejów przed i po rekordzie zyciowym.
2.Kontroluj cyklicznie osiagniecia. Spójrz gdzie te wyniki padaly, jaka wtedy byla pogoda, jakie miales samopoczucie, czy byles zdrowy. Da Ci to bardziej trafny obraz Twojego ewentualnego Kryzysu.
3.Kiedy Twoje wyniki znaczaco spadly w dól, wtedy mozesz zaczac szukac przyczyny Twojego kryzysu.

Sa cztery podstawowe mozliwosci powstania kryzysu.

Pierwszy jest Fizyczny. Ty móglbys byc zmeczony z powodu przetrenowania. Moga wystapic niedobory w organizmie podstawowych substratów energetycznych. Ty ostatecznie móglbys miec problem ze sluchem, wzrokiem czy nawet zeby mogly Cie bolec tak, ze strzelanie staloby sie problemem, aby sie skoncentrowac na nim w 100 % .
Drugi to problemy z technika. Ty móglbys ja zmienic nieswiadomie, albo swiadomie zrobic zmiane i zapomniec, ze to zrobiles. Ta zmiana moglaby spowodowac u Ciebie na przyklad zaburzenia z wyborem czasu strzalu, serii itp.
Trzeci jest Techniczny. Lekkomyslna zmiana w Twoim wyposazeniu moze spowodowac kryzys bardzo latwo. Ty budujesz wyrazna równowage miedzy Twoim wyposazeniem, Twoja technika i Twoimi warunkami fizycznymi. Wszystko to laczy sie z wyborem czasu i tzw. czucia. Zmiana w wadze sprzetu (takze osobistego) moze wplywac na twoja równowage, powodujac u Ciebie reakcje wlasnie troche inna od zwyklej. Wtedy twoje wybory czasu róznia sie i w koncu Ty zaczynasz tracic zaufanie do samego siebie. To prowadzi do czwartej mozliwosci, jaka jest Psychologiczny.
Psychologicznych powodów powstawania kryzysu jest duzo. Lucznicy ogólnie wyolbrzymiaja ich jednorazowy slaby wynik, gdy wlasnie mogloby to byc tymczasowe i oczekiwane wahniecie wyniku w osiaganiu celu. Takze lucznicy spostrzegaja osiagniecie wyniku jako slabego, kiedy faktycznie byl on dobry, zwazywszy aktualny stan pogody, problemy ze sprzetem, problemy osobiste, itd.
Wszystkie cztery te obszary moga zmieniac postrzeganie Twojej samooceny i wartosci. Tak tworzy sie strata wiary w siebie, niepokój, przerwy w koncentracji i motywacji. Nawet problemy nie zwiazane bezposrednio ze strzelaniem z luku (dom, szkola, praca, zawód milosny, itp.), moga powodowac problemy ze strzelaniem równiez. Rodzina, zycie spoleczne i finanse dotycza Twojego poczucia wlasnej godnosci, koncentracji i motywacji.
Szukanie prawdziwego problemu

Najczesciej lucznicy wchodza w kryzys psychologiczny z powodu znaczacej straty wiary w siebie i koncentracji. Jesli w to uwierza, to wtedy nic wiecej nie szukaja. Czesto jest to cos bardziej glebszego niz strata pewnosci siebie i koncentracji. Ty musisz szukac pierwotna przyczyne powstania kryzysu, jak równiez drugorzedna i nawet powodów innych niz zwiazanych z lucznictwem, musisz izolowac kazda przyczyne.
Na przyklad , lucznik który obliczyl swoja przecietna na 1200 punktów, strzelil 1150 przez piec turniejów z rzedu. Stracil zaufanie do siebie i rozwinal sie u niego niezwykle wysoki poziom niepokoju. Trener widzial kilka mniejszych technicznych bledów, miedzy innymi zmienny czas na klikierze, ale nie potrafil skorygowac problemu. lucznik czul sie fizycznie bardzo dobrze, ale po kilku sesjach z psychologiem, on przeszedl kompleksowe badania lekarskie. Chociaz lekarz stwierdzil doskonale zdrowie, okulista wykryl krótkowzrocznosc. Tylko przez dokladny przeglad, prawdziwa przyczyna kryzysu objawia sie. Wstepnie myslano, ze byl to psychologiczny problem, ale byl on tworzony przez pierwotny problem. Strata ostrosci wzroku powodowala mniejsza zdolnosc ogniskowania sie na celu, co z kolei powodowalo problem z celowaniem, a to burzylo jednostajny rytm strzalu, ten powodowal strzaly niecelne, stad strata pewnosci siebie, powiekszajacy sie niepokój i problemy z koncentracja. To byla pierwotna przyczyna powstania kryzysu (fizyczna).

Plan wyjscia z kryzysu

Zidentyfikowanie wszystkich przyczyn jest decydujacym momentem aby je eliminowac. Podaje kilka kroków, jakie trzeba wykonac, aby zaczac wychodzic z kryzysu.
1 . Pierwszy krok to czas jaki trzeba sobie dac, zwykle 2 do 7 dni. Jest on potrzebny aby spojrzec na to co sie stalo z pewnej perspektywy, bez emocji, które rozwinely sie podczas powstawania kryzysu, spowoduje to takze chec pracy nad powstalymi problemami. Czasami nawet trenowanie w innym miejscu niz zwykle jest dobre. Kryzysy fizycznie i emocjonalnie drenuja zawodnika. Czas bedzie pomagal ponownie ladowac Twoje pozytywne nastawienie. Bedzie to takze czas na zaplanowanie dzialan, aby wyjsc z kryzysu.
2 . Kiedy kryzys jest jasno zdefiniowany, Ty musisz wypisac wszystkie cele jakie chcesz osiagnac.
Cel 1 . Twój pierwszy cel powinien byc ” do jakiego poziomu chce wrócic”. To jest glówny powód dla którego Ty robisz plan. Ty musisz zdecydowac sie do jakiego poziomu chcesz wrócic. To mogloby byc nieco wyzej niz nastapil kryzys. To mogloby nieco nizej niz przed kryzysem lub okresl powrót na ten sam poziom. Cele musza byc wyrazne , wymierne i realistyczne.
Cel 2 . Nastepnym celem, który Ty zaplanujesz, powinien byc cel „przyczynowy”. To znaczy, na przyklad jesli przyczyna kryzysu jest fizyczna, to celem powinno byc podniesienie sily specjalnej, wytrzymalosci itp. Jezeli przyczyna jest psychiczna, wtedy celem w planie powinien byc program, który pomagalby zmniejszyc poziom leku, obawe albo poprawic samoocene. Tak samo postepuj, gdy przyczyna lezy w technice lub w wyposazeniu sprzetowym.
Cel 3 . Nastepnym celem, który Ty wypisujesz w swoim planie, to Twoje dzienne cele, które bedziesz osiagac codziennie. Dzienne cele moga byc wyszczególnieniem sposobów, w jaki Ty bedziesz osiagal Twoje „przyczynowe” cele. Jezeli sa fizyczne, to mozesz zaplanowac silownie, treningi ogólnorozwojowe, rehabilitacje, itd.
Cel 4 . Codziennie z energia zabieraj sie do osiagania postawionych celów i zadan. Mysl pozytywnie, mów do siebie, ze:

– kryzys jest po to aby go pokonac,
– pokonam kryzys bo jestem najlepszy,
– osiagne wszystkie cele,
– zrealizuje wszystkie zadania,
– gdy pokonam kryzys, stane sie lepszy niz bylem,
-………………………………………………………………..
-………………………………………………………………..

To nie wszystko, lista jest otwarta na Twoje pozytywne oddzialywania, które powtarzane, stana sie rzeczywistoscia, i wzmocnia Twoja wiare w siebie.
3 . Trzecim krokiem jest rozmawianie o Twoim kryzysie i planach wyjscia z niego. Bezstronny i obiektywny obserwator moze dostarczyc wielu niespodziewanych rad, ale jednak najlepiej aby partnerem w rozmowie byl przyjaciel, trener, rodzic albo najlepiej psycholog sportowy. Grupa zawodników, którzy sa w kryzysie moze byc równie dobra. Grupa daje znaczace wzajemne spoleczne poparcie, zachete. Pokazuje Tobie, ze nie jestes sam. Kazdy z nich idzie przez kryzys i zwykle oni chca sie dzielic swoimi doswiadczeniami.
Teraz masz juz wyobrazenie problemów, jak i przyklady, co robic kiedy znajdziesz sie w kryzysie i jak z niego wyjsc.

Pamietaj!
Kryzys mozna i trzeba pokonac.